superpočítač

Sem vložte podnadpis

Vložte svůj text...

Na mozek stále nemají

Ačkoli se to nezdá, tak ani nejvýkonnější superpočítač dneška s výkonem 10,51 PFLOPS nestačí na obyčejný lidský mozek. Podle studie, kterou vypracoval šéf výzkumného ústavu IBM Dharmendry Modhy, by lidskému mozku odpovídal superpočítač s operační pamětí o kapacitě 3 581 TB a výkonu 38 PFLOPS. A co vy? Na kolik PFLOPS se dneska cítíte?

Rychlost výpočtů

Početní výkon superpočítačů se měří v jednotkách FLOPS, což je zkratka pro počet operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu (FLoating-point Operations Per Second). Momentálně nejvýkonnější superpočítač K Computer se může pochlubit výkonem 10,5 PFLOPS., nicméně do roku 2020 se očekává příchod superpočítače s výkonem jeden EFOPS, nebo-li jeden trilion operací za sekundu (v angličtině jeden quintillion).



Superpočítače u nás

Zřejmě nejznámějším superpočítačem u nás je Amálka. Pod tímto křehkým ženským jménem se skrývá paralelní superpočítač umístěný v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Jeho úkolem je provádění náročných výpočtů, numerických experimentů a vizualizací v rámci kosmického výzkumu. Využití tohoto superpočítače se přitom neomezuje pouze na české projekty, ale spolupracuje se i na výzkumné činnosti pro Evropskou kosmickou agenturu a NASA. Současný výpočetní výkon Amálky je 6,38 TFLOPS (6. generace), což znamená, že superpočítač zvládne zpracovat 6,38 bilionu operací za sekundu.




© 2015 Květinářství Lilie / Vypěstováno s láskou, všechna práva na vůni vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky